Czy warto zapisywać czterolatki na zajęcia dodatkowe?

Czy warto zapisywać czterolatki na zajęcia dodatkowe?

Czy siedmiolatek podoła wszystkim nadobowiązkowym zadaniom?

Chcesz zapisać swą pociechę na dodatkowe zajęcia, ponieważ sądzisz, że już nadszedł ten czas? Najpierw zastanów się, dlaczego chcesz to zrobić. Czy dlatego, że córeczki Twoich koleżanek uczęszczają na nie czy może dlatego, że Twoje dziecko tego oczekuje. Może Ty w dzieciństwie chciałaś chodzić na balet, ale rodzice Ci nie pozwolili i teraz Twojej małej córeczce chcesz dać to co najlepsze? Tylko czy to jest najlepsze również dla niej? Zastanów się, porozmawiaj o tym z dzieckiem. Zapytaj, czy chce rozwijać swoje umiejętności w danym kierunku, zobacz, co interesuje Twoje dziecko.

Pamiętaj, aby nie przeciążyć dziecko. Nie zapisuj go na wiele zajęć. W zależności od wieku, myślę, że cztero-pięciolatek może chodzić na jedno, dwa maksymalnie trzy zajęcia dodatkowe – choć to zawsze zależy od dziecka i jego zapału. Siedmiolatek. Pamiętaj jednak ,że to nie zawody. Zajęcie dodatkowe ma być przyjemnością, ma dawać radość. Gdy dziecko będzie uczęszczało codziennie na nadobowiązkowe zajęcia, będzie przemęczone i szybko mu się znudzi. Pamiętajmy, że do dzieciństwa już się nie da wrócić, zatem nie zabierajmy go naszym pociechom.

Jest możliwość, że nasza pociecha po 3 razach uczęszczania na taniec, zakomunikuje nam, że już jej się nie podoba i już nie będzie tam chodziła. Nie denerwuj się, odczekajmy. Dowiedz się, jaka jest przyczyna nagłej zmiany zdania. Może nauczyciel nakrzyczał? A może kolega, z którym nasza córeczka chodziła na tańce zrezygnował? Czasem może się zdarzyć, że po prostu naszemu dziecko zwyczajnie zmieni się pasja. Zaakceptuj to nie zmuszaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.